AgTalk Home
AgTalk Home
Search Forums | Classifieds (73) | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

costs since I was a kid
View previous thread :: View next thread
   Forums List -> AgTalk CafeMessage format
 
clevepreach
Posted 11/9/2016 00:18 (#5626812 - in reply to #5624716)
Subject: RE: costs since I was a kid



Cleveland, MS. Own small farm near Booneville, MS

I started first grade in 1965. Lunch was $1.00/week. The next year it went to $1.25/week. By the time I graduated it was $0.50/day. During elementary school we got 3 "recesses" per day, morning, noon, and afternoon. During the last recess you could go to the lunch room and buy a half pint of chocolate milk for $0.03. I remember gas at the country store where we sometimes shopped was $0.25/gallon for regular and $0.30 for premium. Don't remember the price of diesel. Sometimes went to town with Dad and there was a welding shop that had a Coke machine that sold the small bottles for a nickle. The old trolly car diner would sell you a burger, fries, and a 12 oz. bottle of Coke for about $0.50. My brother started his first job in 1964 and was making $1.00/hour (minimum wage) working in a furniture factory.

By the way, I'm 57 but I still think I can do what I could do when I was 20 (well, maybe 27).

Top of the page Bottom of the page


Jump to forum :
Search this forum
Printer friendly version
E-mail a link to this thread

(Delete cookies)