|
Ridgway, IL | Maybe just buy standing corn from the guy and have it chopped this summer...and use more silage
By the time you get all the nutrients replaced, pay the operator fair rent, and deal with any issues like muddy field conditions when you're trying to harvest and delaying the operators spring cash crop.... Id bet the cost per ton isn't much cheaper than corn silage.
Using the old rule of 10x corn price, you'd be 35-38$/ton put in a bag at your farm. That's pretty cost effective, and simple.
Edited by LKM 4/10/2016 07:34
| |
|