Middlesex County, Ontario | Tnfarmer - 3/24/2025 11:08
Probably per ton...i was thinking in terms of gallons. It would be to high for anybody to buy @ 3.60 gal. I didn't get a Urea price. I bought some stream bars and I intend to use em'! Thanks.
I think you should price out the urea too.
I have stream bars too.
I don't have the storage to buy UAN over winter. For me it works out so that about 1 in 3 years it's $10-$25 cheaper to hire someone to spread urea. For me, this year is one of those years, and I will hire it done with urea.
The stream bars do a nicer job, but some years it's not worth doing it myself. |