|
Roseglen, North Dakota | Im not sure how you can get $9 in Montana, maybe to the bread place?
Or organic?
Either scenario is not typical of over 90% of growing areas.
Anyone can grow wheat profitably at $9. Not so much at $5 to 6.
Rent, seed, fert, insecticide, herbicide, harvesting puts you well over $200/acre input in our area, at least.
So at 23 bushel we wd only go backwards $100 per acre. | |
|